Jak to bylo tenkrát

Ačkoliv je náš web zaměřen na téma datové obnovy, rádi Vám také přineseme informace jen lehce spjaté s naší prací. Nechť tímto článkem nastartujeme rubriku "Jak to bylo tenkrát..."

Jak to bylo tenkrát..

Když Billa Gatese potkala modrá smrt během prezentace Windows 98

Přenesme se na chvíli do Chicaga 20. dubna, 1998. Bill Gates společně se svým kolegou Chrisem Caposselou, tehdejším "speech asistentem" Billa Gatese, dostal v rámci COMDEX konference příležitost prezentovat jednu z nejzásadnějších inovací, kterou kdy Windows přinesl - podporu Plug-and-Play (dále jen P&P). Jak dnes již jistě víte, P&P podpora uživateli garantuje, že připojené zařízení (např. tiskárna, scaner) je funkční bezprostředně po připojení konektoru do Windows PC a to bez nutnosti další konfigurace. Protože Microsoft se přeci postará o vše..., že? :)

Aby demonstrovali jak jednoduše podpora P&P funguje v prostředí Windows 98, Capossela připojil scaner do tohoto rádoby připraveného operačního systému.. V ten moment se Bill Gates pousmál s vědomím, jak důležitá je tato prezentace pro budoucnost Microsoftu.

Ups!

Capossela doprovázel celou prezentaci: "Jen to připojte. Nahlásí to ‘Jo, vidím, že si připojil nové zařízení’ a začne to samo nahrávat potřebné ovladače. Všimnete si, že scaner instaluje..." Capossela pak náhle výklad přeruší s dodnes slavným "Whoa!" při pohledu na Modrou smrt na jeho monitoru. Bill Gates po jeho boku se stále usmívá a pravděpodobně již přemýšlí o vyhazovu pro všechny členy teamu, který byl za vývoj podpory P&P zodpovědný, včetně uklízeček, které uklízeli na jejich chodbách. Uvědomuje si, že je potřeba situaci nějak vyřešit, vzhledem k posměchu a potlesku lidí v sále a tomu, že sám Capossela pár sekund nevydal ani hlásku. Gates tedy glosoval: "To musí být ten důvod, proč jsme Windows 98 ještě nevydali..". Capossela se pak zmohl jen na strohé "Jistě".

From zero to hero..

Nakonec se vše pro Microsoft a jeho Windows 98 v dobré obrátilo. Operační systém se stal v historii Microsoftu jedním z nejlépe prodávaných s 25 miliony prodaných licencí jen za první rok od uvedení na trh. Chris Capossela přečkal Gatesův hněv a byl dokonce povýšen na pozici šéfa marketingu Microsoftu, kterým je do teď. Osud Billa Gatese není třeba vykreslovat. O jeho úspěchu hovoří jen fakt, že je dlouhodobě na čele žebříčku nejbohatších lidí světa.

Nutno podotknout, že modrá obrazovka smrti (BSOD - bluse screen of death) se Vám může zobrazit i dnes na moderních strojích. Co hůř, BSOD byl dokonce důvodem pro odložení vydání updatu Windows RedStone 4...

Video zde:

Zdroj: https://news.softpedia.com