Je libo na obnovu použít kladivo?

Stále častěji se setkáváme s otázkou, zda si lze data obnovit svépomocí. Vzhledem k tomu, že se obnovou dat zabýváme, lze očekávat naší negativní reakci, ale není to tak jednoduché a možná Vás překvapíme. Celou situaci osvětlíme v následujícím článku..

Tímto článkem Vás nechceme nabádat k domácím pokusům, ale jen přiznat fakt, že se za určitých podmínek, troše zručnosti a štěstí, můžete k datům zase dostat. Málokdy se však sejde natolik příznivá konstelace všech těchto faktorů, aby vše klaplo a vy se mohli těšit z porce pracně obnovených dat. Mnohem vyšší je naopak riziko, že mechanické části disku poškodíte během pokusu natolik, že již nebude datová obnova možná vůbec. V lepším případě lze datovou obnovu stále provést, ale pravděpodobně jen částečnou a s vyššími náklady.

Proto, ať už na sociálních sítích najdete jakékoliv domácí rady, zkoušejte je a testujte pouze na úložištích, která nenesou pro vás velmi důležitá data jako jsou disertační práce týden před odevzdáním nebo unikátní rodinné fotografie za posledních 10 let a podobně. My se vám pokusíme shrnout jen ty nejzásadnějších z nich.

Co tedy zkusit a co raději nezkoušet?

Zaseknuté hlavy mimo jejich výchozí pozici

Hodně Vám napoví zvuk, který vychází (případně nevychází) z útrob pevného disku. Pokud se z nich bude ozývat bzučení, klikání, případně kombinace obou možností, je pravděpodobnou příčinou závada na elektromotoru, který roztáčí plotny na ose (vřetenu). Stejné příznaky ale zaregistrujete, pokud je čtecí hlava zaseknutá na plotně disku. V ten moment nemá motor sílu plotnu roztočit a není tak možné číst, natož zapisovat data. První věc, kterou může běžný uživatel v takovém případě vyzkoušet, je lehce udeřit hranou disku o povrch stolu. Pokud toto nepomůže, je možné sejmout kryt pevného disku a koordinovaně uvolnit zaseknuté hlavy manuálně pomocí šroubováku (posun osy plotny ve směru proti hodinovým ručičkám) a ruky (posun hlavy) ve směru ven z plotny do výchozí polohy hlav.

Toto však má velmi daleko k profesionálního přístupu a to hned z několika důvodů:

A) Odposlech zvuku disku - profesionální laboratoře odposlouchávají a zesilují zvuk mikrofonem přiloženým právě ke krytu disku, aby tak mohli lépe diagnostikovat, že jde právě o závadu elektromotoru, zaseknutí hlavy na plotně. Diagnostika a správné určení dalšího postupu je právě tou rozdílovou péčí, která zvyšuje pravděpodobnost úspěšné datové obnovy v rukou odborníka.

B) Úder disku o hranu stolu - další rizikový krok v popsaném postupu. I kdyby Vám tento pokus vyšel a hlavy se skutečně uvolnily, pravděpodobně tím poškodíte několik sektorů na disku, ke kterým se již nedostanete (nárazem hlavy o plotny dojde k poškození).

C) Sejmutí krytu disku - další rizikový krok. V běžném prostředí se pohybuje příliš mnoho prachových částic. Bezprašné komory a laboratoře dokáží eliminovat počet prachových částic cca 10000x. Každá prachová částice, která dopadne na plotnu, představuje riziko trvalého poškození sektorů, ve větším množství pak hrozí selhání celého datového úložiště. I tuto bezprašnou komoru lze vytvořit doma pomocí soustavy filtrů a ventilátorů, nicméně účinnost nebude zdaleka taková jako v případě profesionálních komor.

Smazání dat

Pokud jste omylem smazali data, která nebyla určena k výmazu, pak se jedná o problém, který nevyřešíte jakoukoliv demontáží mechanických částí disku. Existuje specializovaný software, který dokáže přečíst sektory, které se tváří jako volné (smazané), nicméně jsou stále nositelem původních dat. Sektory jsou definitivně smazané až v momentě, kdy se na ně zapíšou nová data. Pokud si tedy omylem data smažete, okamžitě a natvrdo vypněte PC, což Vám pravděpodobnost záchrany dat zvýší. Během standardního vypnutí operačním systémem dojde k realokaci sektorů a fragmentaci, což může zapříčinit trvalou ztrátu vámi smazaných dat.

Za zmíněný software však zaplatíte nemalý obnos, který převyšuje cenu profesionální datové obnovy. Podobně (softwarově) se řeší obnova dat z úložiště pracujícím na elektronickém principu.

Výměna vnější elektroniky

Vnější elektronika je opravdu vně pevného disku mimo nejcitlivější mechanismy, které jsou náchylné na poškození. Prakticky je možné nahradit vnější elektroniku stejnou komponentou (funkční, stejného typu a označení), což by mělo problém vyřešit. Nicméně, největší překážka stále přetrvává. V amatérských podmínkách nelze zajistit diagnostiku, která by jasně ukázala na vnější elektroniky (vyjma metody pokus-omyl s již pořízenou novou komponentou).

Transplantace ploten

Před prováděním transplantace v domácích podmínkách důrazně varujeme. Jde prakticky o přesun datových ploten do jiné funkční konstrukce včetně čtecích / zapisovacích hlav. To chce však trpělivost chirurga, zkušenost profesionála a bezprašné laboratorní podmínky. Navíc je zde potřeba sada různých (a velmi drahých) pomůcek, které zabezpečí hladký přesun z jednoho disku do druhého. Cena těchto pomůcek pravděpodobně opět převýší cenu profesionální datové obnovy (cena se pohybuje v řádu stovek €).

Babské rády na závěr, které skutečně nefungují a se kterými jsme se již setkali :)

  • "Vlože disk do mrazáku, následně pak udeřte o zem" - takto opravdu ne, kondenzovaná voda na plotnách potencionálně může zlikvidovat celý disk
  • "Zkuste nahřívat vnější elektroniku horkovzdušnou pistolí a rozehřát tak studené spoje" - bez komentáře :)
  • "Nainstalujte software určený k obnově dat na úložiště, kde jste si data smazali a chcete je obnovit" - ne-e, pravděpodobně si instalací definitivně smažete to, co chcete obnovit
  • "Zkuste vyjmout plotnu z HDD a vsunout do CD-ROM" - nemáme co dodat, ale dost možná přijdete i o CD-ROM:)

Ať už jste se o cokoliv z výše uvedeného pokoušeli doma nebo jste to jen plánovali, rádi Vám diagnostiku a obnovu zajistíme v profesionálních podmínkách,

Váš DataFlex.cz