Jsou vaše data v bezpečí?

V těchto horkých letních dnech si také rádi odpočineme a zavzpomínáme na události IT světa, které byly natolik významné, že si je možná pamatujete dodnes. My vám je chceme jen připomenout..

Kdo potřebuje zbraň, když máte klávesnici?

Zdá se, že kybernetická válka v posledních letech dominuje titulkům, alespoň těch zaměřujících se na IT. Ať už se bavíme o tajných skupinách, které napadají počítače "pro zábavu" nebo údajné vládní agentury, které se pokoušejí ukrást utajované informace, internetový prostor je zkrátka přeměněn na binární bitevní pole.
DataFlex.cz pro Vás připravil seznam nejznámějších a možná nejhodnotnějších útoků, ke kterým kdy došlo.

Robert Tappan Morris a jeho Morrisův červ, 1988:

V roce 1988 byl Robertem Tappanem Morrisem vyvinut první počítačový červ, který se přenášel přes internet. Jako tehdejší student Cornellovy University tvrdil, že záměrem nebylo nikoho poškodit, ale jen neškodně poukázat na velikost kyberprostoru. Celá věc se ale zkomplikovala, když se v červovi objevila kritická chyba, která červa proměnila ve virus, který se rychle replikoval a začal se šířit na další počítače, které postupně selhávali.

Škoda? Údajně bylo poškozeno 6000 počítačů si odhadovanou celkovou škodou v hodnotě 10 - 100 milionů dolarů.

Zatímco je tato událost označována spíše jako velmi nešťastná neúmyslná nehoda, není pochyb o tom, že událost inspirovala k již záměrným DdoS útokům, které jsou dnes na denním pořádku.

MafiaBoy způsobil škodu v hodnotě 1 miliardy dolarů, 2000

Dalším hackerem, který pobouřil svět, byl tehdy patnáctiletý Michael Calce a.k.a MafiaBoy. V roce 2000 se Calce jako student kanadské střední školy rozhodl zosnovat DDoS útok na řadu významných komerčních stránek včetně Amazonu, CNN, eBay a Yahoo! Experti odhadli způsobenou škodu na 1,2 miliardy dolarů. Calce byl sice později zadržen, protože byl ale mladistvý, byl odsouzen pouze k 8 měsícům domácího vězení s omezením jeho pohybu, a to jak fyzického, tak pohybu v online světě.

Calce následně působil jako novinář. Nedávno však publikoval knihu o svém utrpení - Mafiaboy.

Kyber útok na čínský Google, 2009

Když čínská centrála Googlu uveřejnila v prosinci roku 2009 výstupy z bezpečnostní kontroly, naplno se otevřela diskuze kritizující činskou vládu.

Hackeři získali přístup k několika firemním serverům, aby posléze došlo k odcizení duševního vlastnictví společnosti Google. Na svém blogu Google informoval o důkazech, naznačující, že primárním cílem hackerů byly mailboxy činských aktivistů za lidská práva. Jak Google později vypátral, i další mailboxy uživatelů z USA, Číny a Evropy byly přístupné takřka bez jakéhokoliv omezení. Všechny mailboxy patřily advokátům bojujícím za lidská práva v Číně. Zraky se ihned upnuly na čínskou vládu, která byla obviněna z toho, že roky porušovala právě lidská práva.

Google vstoupil na čínský trh s www.google.cn v roce 2006 a vstoupil tak do přísného režimu cenzury internetu v Číně. Kyber útoky v roce 2009 je však přiměly k přehodnocení jejich situace. V březnu 2010 Google přemístil svoje servery do Hong Kongu, aby tak unikl čínské politice filtrace dat na internetu.

Teenager atakoval NASA a Ministerstvo obrany USA, 1999

Roku 1999 bylo Jonathanu Jamesovi teprve 15 let, ale to, co udělal, mu zcela jistě zajistilo místo v hackerské síni slávy.
James pronikl do počítačové stě ministerstva obrany USA a nainstaloval "zadní vrátka" na jejich servery. To mu umožňovalo přístup k tisícům interních e-mailů směrovaných také do jiných vládních institucí USA včetně jednoho, obsahujícího přístupové jméno a heslo na velké množství vojenských počítačů.
Za použití těchto informací byl James schopný ukrást část softwaru NASA, což stálo agenturu pro průzkum vesmíru $41,000 vzhledem k jeho třítýdenní nefunkčnosti.
Dle NASA "tento software (údajně v hodnotě $1,7mil.) zajišťoval fyzické prostředí mezinárodní vesmírné stanice, včetně kontroly teploty a vlhkosti uvnitř obytného prostoru".

James byl později obviněn, ale vzhledem k nízkému věku vyvázl jen s lehkým trestem.

Blokování telefonních linek kvůli výhře Porsche, 1995

Kevin Poulsen se proslavil jeho vniknutím do Los Angelského telefonního systému ve snaze vyhrát Porsche v rádiové soutěží.
Rádiová stanice LA KIIS FM vyhlásila soutěž o Porsche 944 S2, který měl vyhrát 102. volající. Poulsen si zajistil výhru v soutěží převzetím kontroly nad telefonní sítí a efektivním blokováním příchozích hovorů na číslo linky rádiové stanice.

Nakonec Porsche vyhrál, ale zákon ho brzy dostihl a byl odsouzen k 5 letům odnětí svobody. Poulsen se později stal vedoucím redaktorem pro bezpečnostní publikaci, Wired News.

BONUS: Hacknutí TV, z kterého mrazí do teď.. 

Za zmínku také stojí vniknutí "hackera" do televizního vysílání po 21. hodině večerní, 22. listopadu, 1987. Svým počinem vstoupil do pravidelného vysílání Dr.Who a vyděsil tak sta tisíce diváků převážně z Chicaga. Upřímně, nás tento záznam děsí do teď...

Video zde:

Pokračování dílem 2/2 zanedlouho..

Zdroje: 

https://www.arnnet.com.au/slideshow/341113/top-10-most-notorious-cyber-attacks-history/
https://motherboard.vice.com/en_us/article/59yvj5/max-headroom-hack-anniversary

Váš DataFlex.cz