Nejslavnější útoky hackerů 2

DataFlex.cz přináší pokračování článku popisujícího největší hackerské počiny v historii..

Hackeři udeřili na církev Scientologie (2008):

V lednu 2008 se new jerseyskému teenagerovi spolu s jeho gangem podařilo spustit DDos útok, jenž ochromil web církve Scientologie na několik dní. Skupina si říká Anonymous a je striktně proti náboženství a šíření fanatismu.
Dmitrij Guzner, jemuž tehdy bylo 19 let, byl za zkonstruování tohoto útoku obviněn a souzen. Guznerovi hrozilo 10let ve vězení a pokuta ve výši 250,000$. Nakonec byl ale odsouzen k dvouleté probaci a povinnosti vyplatit církvi odškodné ve výši 37,500$.

Solar Sunrise (1998):

Původně se předpokládalo, že atak byl naplánován iráckými vládními agenty a měl za úkol ovládnout vládní počítače USA. Hackeři využívali počítače s operačním systémem Sun Solaris, z čehož se vyvodil název akce Solaris Sunrise. Americká vláda pověřila několik divizí ministerstva obrany včetně FBI a agentury pro bezpečnostní informační systémy, aby vyšetřili původ tohoto útoku, který ovládl na 500 vládních a soukromých počítačů. K překvapení všech se ukázalo, že stopy nevedou k iráckými agentům, ale do Kalifornie ke skupině třech teenagerů. 

Zatímco byl tento případ úspěšně vyšetřen, případ za sebou nechal nejistotu, jak snadno lze při koordinované aktivitě ochromit celou infrastrukturu ministerstva obrany.

Virus Mellisa(1999) 
Virus Mellisa je ve své podstatě velmi jednoduchý virus, jehož působení po sobě zanechalo škody v hodnotě $80mil. Mellisa napadá soubory vytvořené v programu Microsoft Word, a následně se šíří jako příloha e-mailu. Škodlivý kód jednoduše vybral prvních 50 kontaktů v uživatelském seznamu a rozeslal na ně soubor. Adresátům (kteří odesílatele dobře znali) tak na e-mailu nepřišlo nic zvláštního a tedy nic nebránilo otevření souboru a dalšímu šíření.

Tvůrce Meliisy, David Smith, tvrdil, že neměl v úmyslu poškodit jakékoli počítače uživatelů, i přesto byl však odsouzen k 20 měsícům vězení.
Nakonec přišla celá událost k duhu firmám, vyvíjejícím nebo dodávajícím anti-virový SW, které ten rok zažili prodejní boom.

Internet v ohrožení (2002): 

V roce 2002 tento útok zasáhl rovnoměrně všech 13 DNS klíčových serverů v USA, a prakticky dostal provoz celého internetu do kolen..
Jednalo se o DDoS attack, který trval jednu hodinu. Alarmující však nebyla délka trvání útoku, ale již zmíněná velikost a rozsáhlost útoku. Americké úřady jej označili za největší a nejkomplexnější v historii.

Uživatelé pravděpodobně ani nepostřehli rozsah takového výpadku, pokud by se však podařilo ochromit internet po delší dobu, pravděpodobně by to ovlivnilo fungování celého světa.

Hacker odcizil platební a kreditní karty(2009): 
Gonzales, hacker z Miami, byl zodpovědný za jeden z největších podvodů v historii USA.
Povedlo se mu odcizit desítky milionů čísel debetních a kreditních karet z více než 250 finančních institucí. Dostal se do sítě platebních karet mnoha společností včetně řetězce obchodů 7-Eleven.

Gonzales před soudem čelil třem různým obviněním ze třech států USA a nakonec byl uznán vinným v prosinci roku 2009.